Pierwszy odcinek z cyklu „Idziemy na pole” to kilka pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem podczas zimowego spaceru. Sześć zadań, które być może zachęcą dzieci (i rodziców!) do wyjścia na zewnątrz, nawet gdy pogoda nie sprzyja. W tym odcinku opowiadam o akcji „Idziemy na pole!” i przedstawiam sześć zadań do wykonania.
Notatki do odcinka
Zimowe zadania
1. Stwórz własną, rodzinną Miejsko-Górską Odznakę Turystyczną.
2. Idź na spacer z latarką.
3. Zrób pocztówkę ze swojej dzielnicy.
4. Zrób słoik na pomysły.
5. Wybierz dla siebie jeden sport miejski.
6. Nie czekaj aż trawa urośnie. Zrób ją sobie sam!
Idziemy na pole!
Pomysł jest banalnie prosty — nie siedzimy w domu, bierzemy plecak, prowiant, kocyk i idziemy – powłóczyć się bez celu, pozaglądać pod liście, pospacerować po polach, łąkach i lasach, poszukać dzikich miejsc w mieście.
„Idziemy na pole”, bo jesteśmy z Krakowa i choć większość Polski się z nas śmieje, lubimy to nasze „pole”. Jest zdecydowanie bliższe naturze niż dwór czy podwórko.
„Idziemy na pole”, choć mieszkamy w mieście. Z jednej strony jest to świadomy wybór miasta jako miejsca do życia. Owszem, też czasem nas ciągnie na wieś, ale wiemy, że tutaj jest nasze miejsce. Z drugiej strony idziemy na pole zupełnie dosłownie. Szukamy dzikich łąk i kawałków lasów. Zwiedzamy parki, ale zapuszczamy się w ich najdalsze fragmenty i ku naszemu zaskoczeniu wciąż znajdujemy miejsca, w których nie widać bloków, a zamiast samochodów słychać świerszcze.
„Idziemy na pole”, bo na spacerze chodzi się za rączkę, a na placu zabaw można się bawić tylko w określone zabawy. Idziemy poszaleć, pobiegać, wykopać dół i ubabrać się błotem. Widzimy łąkę — zbieramy kwiaty i słuchamy świerszczy, jesteśmy głodni — wybieramy miejsce do rozłożenia koca, jest gorąco — szukamy fontanny. A przede wszystkim — spędzamy czas wspólnie i staramy się go zorganizować tak, żeby był frajdą dla wszystkich członków rodziny.
Krótkie kalendarium akcji
2014
Spacerujemy i prowadzimy stronę akcji. Podpowiadamy na niej, w co i jak się bawić na zewnątrz, co przygotować na piknik, co poczytać pod dębem i co warto zabrać ze sobą na wyprawę. Zamieszczamy relacje z naszych spacerów oraz informujemy o organizowanych wydarzeniach, takich jak pikniki, targi czy warsztaty rodzinne. A przede wszystkim przedstawiamy ludzi myślących podobnie. Zdajemy sobie sprawę, że nie odkrywamy Ameryki. Przeciwnie – bardzo cieszymy się, że pojawia się coraz więcej inicjatyw, które zachęcają do wychodzenia i spędzania czasu na zewnątrz. Akcja „Idziemy na pole!” została objęta patronatem naszego ulubionego portalu dla rodziców: Dzieci są ważne, a podsumowanie przyjęło formę kolejnego numeru naszego rocznika „szt. ogrodu”.
2015
Podejmij wakacyjne wyzwanie! Przez całe wakacje wysyłamy po dwa maile tygodniowo (zawsze w poniedziałki i czwartki), a w nich zadanie do wykonania w nadchodzącym tygodniu. Czasem łatwe, czasem trudniejsze, niektóre można wykonać w kilkanaście minut, na inne potrzebny jest cały dzień. Wszystkie mają jednak jedną wspólną cechę – zmuszają do wyjścia na pole (lub na dwór, jak wolisz).
Uczestnicy zabawy dzielą się refleksjami, zdjęciami i uwagami na fanpejdżu akcji.
2016
Poprzednie edycje skierowane były głównie do osób, które mieszkają w mieście i nie mają własnego ogródka. Tym razem przygotowaliśmy coś dla tych, którzy mają to szczęście, że mogą pozwolić sobie na wprowadzanie większych zmian w przestrzeni wokół siebie. Regularnie publikujemy artykuły, w których prezentujemy kolejne odsłony eksperymentalnego, leśnego placu zabaw, nazwanego „Dzikim Polem”. Anegdoty, porady, zdjęcia, refleksje, czasem linki, filmiki. O tratwie, listach w butelce, moście wiszącym, land artach i łowieniu patykowych „ryb”.
2017
Pod wpływem wszystkich zebranych materiałów, doświadczeń i przemyśleń (oraz po dołożeniu kilku innych wątków) powstaje książka „Ścieżka bosych stóp”. Przez całe wakacje podróżujemy po Polsce i w ramach spotkań autorskich opowiadamy o naturalnych placach zabaw. Jesienią rusza blog i podkast Nieplac Zabaw™. W czterech odcinkach podkastu przedstawiam pomysły na zabawy… na polu.
Linki
Idziemy na pole! Wiosna (009)
Idziemy na pole! Lato (012)
Idziemy na pole! Jesień (016)
Richard Louv, Witamina N
Dzikie Pole
Skwer Sportów Miejskich
GrashalmInstitut