Czy można zbudować naturalny plac zabaw z Budżetu Obywatelskiego? Jak widać na przykładzie Podleśnej Polany w Gdańsku można! W Krakowie w tym roku zostanie zbudowana Leśna Kryjówka, dwa takie miejsca powstały też w Warszawie. To na razie tylko kilka przykładów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było ich coraz więcej.
Notatki do odcinka
Dlaczego warto angażować się w Budżet Obywatelski?
Budżet obywatelski to proces, w którym mieszkańcy nie tylko decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta Krakowa. To proces, dzięki któremu mogą przede wszystkim bezpośrednio oddziaływać na miasto priorytetyzując i realizując potrzeby swoich lokalnych społeczności. Mieszkańcy najlepiej znają swoje potrzeby, a budżet obywatelski jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu. Narzędziem, które wspiera budowanie lokalnego kapitału społecznego i poszukiwanie innowacji społecznych.
Tak oficjalnie o BO przeczytamy na stronie BO Miasta Krakowa. Mimo, że jest to dość nudna formułka warto zwrócić uwagę na trzy kwestie – po pierwsze BO pozwala mieszkańcom decydować o tym, na co wydawane są publiczne pieniądze, po drugie BO opiera się na wiedzy mieszkańców na temat ich najbliższego otoczenia, a po trzecie BO to inwestycja w ludzi i ich wewnętrzny rozwój. Dwie pierwsze kwestie są oczywiste. O trzeciej nigdy nie pomyślałam. To właśnie Olga Płuciennik, mama, Ambasadorka BO, entuzjastka oddolnych akcji społecznych, uświadomiła mi, że w BO nie chodzi tylko o pieniądze.
Proponowane przez miasta rozwiązania nie są idealne. Wciąż polskie BO mają wiele mankamentów, jednak mimo wszystko są warte uwagi i zaangażowania, do czego będziemy wspólnie z Olgą starały Cię przekonać w tym odcinku podkastu.
Czy pracownia k. może mi pomóc?
Gdy ruszają nabory wniosków pojawiają się również maile i telefony od osób, które chcą stworzyć w swojej miejscowości plac zabaw z Budżetu Obywatelskiego. Pytają czy możemy jakoś pomóc przy złożeniu, a potem przy promowaniu ich wniosków. W czym możemy pomóc?
Na etapie składania wniosków
W sklepie pracowni k. można kupić książkę „Kuchnia błotna. 20 przepisów na naturalny plac zabaw”, gdzie znajdziesz przykładowy projekt naturalnego placu zabaw. Jest w nim opis, spis elementów, a także rysunki. Można na ich podstawie stworzyć własny pomysł na plac zabaw. Można też wykorzystać zawarte tam rysunki bezpośrednio, żeby pokazać jak może taki plac zabaw wyglądać i na przykład dodać informację, że ostateczny projekt zostanie wypracowany na spotkaniach z mieszkańcami.
Od 2020 r. udzielamy również konsultacji (również on-line).
Na etapie promocji
Jeśli chcesz, żebym pomogła wypromować Ci Twój projekt – dołącz do grupy Nieplac Zabaw™ i samodzielnie zamieść informacje o swoim projekcie.
Linki
(Nie)plac zabaw. Bezpłatny kurs on-line dla aktywistów
Leśna Kryjówka
Mamaton Klub Mam
Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej
Przykładowy cennik
Podleśna Polana w Gdańsku
Naturalne place zabaw w Warszawie