Franek: Tato, a Wy projektujecie te place zabaw, żeby zarobić pieniążki, tak?
Michał: Tak, ale też dlatego, że bardzo to lubimy. No i dlatego, żeby dzieci się dobrze bawiły.
Franek: To Wy to robicie dla dzieci? Tato, dziękuję! (uścisk)
Misja
Ta rozmowa odbyła się naprawdę. I chyba najlepiej odpowiada na pytanie o cel istnienia naszej firmy. Ale jeśli ktoś potrzebuje bardziej górnolotnych słów to powiem inaczej: Misją pracowni k. jest tworzenie dobrych miejsc dla dzieci. Dobrych, czyli funkcjonalnych, rozwijających, interesujących i… ładnych. Tak, estetyka jest dla nas szalenie ważna. Dlaczego nie piszę bezpiecznych? Bo to oczywiste. Po za tym prawda jest taka, że współczesne place zabaw są zbyt bezpieczne. Ale to temat na zupełnie inny artykuł.
Dobre place zabaw to również takie, które są odpowiedzią na aktualne potrzeby. Zawsze tak było, co pokazuje historia. Dziś nie musimy odciągać dzieci od rzucania kamieniami w samochody, ale mamy inne problemy. Jak na przykład Zespół Deficytu Natury (posłuchaj 2. odcinka podkastu) lub spadek kreatywności (posłuchaj wykładu Kena Robinsona). Dlatego tak ważne jest tworzenie naturalnych placów zabaw, które załatwiają te dwie kwestie za jednym zamachem.
Chcemy też, aby dzieci były poważnie traktowane. Szanowane. Ale tak naprawdę. Żeby ich głos był brany pod uwagę. Dzieci powinny brać udział w tworzeniu miejsc przeznaczonych dla nich. Powinny mieć możliwość zmiany przestrzeni, którą dostają. I prawo do przebywania w ładnych miejscach. To, że są dziećmi nie znaczy, że wszystko ma być kolorowe i brokatowe.
I tak, prowadzimy pracownię k. również po to, żeby utrzymać naszą rodzinę i żeby móc realizować nasze pomysły na życie. Żeby móc sobie pozwolić na edukację domową, część roku spędzać w Amsterdamie, a kiedyś otworzyć Muzeum Placów Zabaw. A co!
Cele
W jaki sposób realizujemy naszą misję? Przede wszystkim projektujemy place i ogrody zabaw. Wkrótce też poszerzymy naszą ofertę o wykonawstwo.
Po drugie, promujemy ideę naturalnych placów zabaw poprzez blog, podkast, książki (piszę w liczbie mnogiej, bo trwają prace nad dwoma kolejnymi), grupę na Facebooku. Marzy nam się (a u nas marzenia to wczesna wersja planu do zrealizowania) Muzeum Placów Zabaw.
Przez szereg lat zajmowaliśmy się również edukacją architektoniczną dzieci. Dziś wykorzystujemy zdobyte doświadczenie do prowadzenia warsztatów partycypacyjnych poprzedzających projekt. Mówiąc po ludzku – jeśli to tylko możliwe zapraszamy dzieci do współtworzenia pomysłu na plac zabaw, z którego będą później korzystać.
Wspieramy i promujemy wszelkie inicjatywy związane z wychowaniem w bliskim kontakcie z naturą. Sami, jako rodzice, chętnie z nich korzystamy. Mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Na razie możemy tylko o nich pisać na Facebooku, ich twórców zapraszamy do podkastu. Szukamy pomysłów, co możemy zrobić jeszcze. Masz jakiś?
30 faktów o pracowni k.
Przez cały wrzesień wrzucałam na InstaStory 15-sekundowe nagrania. Codziennie, przez 30 dni. Zobacz film, z którego dowiesz się, czym tak naprawdę jest pracownia k.
- Zapowiedź cyklu
- Co znaczy k. w pracowni k.?
- Dodatki do nazwy pracownia k.
- Ile zrobiliśmy projektów?
- Najdroższy i najtańszy projekt
- Najszybszy projekt
- Pojazd firmowy
- Najciekawsze tematy projektów
- Strona www — nasze portfolio
- Warsztaty architektoniczne
- Najciekawsze warsztaty
- Pracownia k. pisze
- Kiedy powstała nasza pierwsza książka.
- O czym jest książka „Ścieżka bosych stóp”?
- Jakie mamy dalsze plany wydawnicze?
- Różne dziwne rzeczy
- Sklep z zabawkami
- Nowy twór — Nieplac Zabaw™
- Blog Nieplac Zabaw™
- Tematy miesiąca na blogu
- Podkast Nieplac Zabaw™
- Grupa na FB Nieplac Zabaw™
- Pracownia k., czyli kto – Anna Komorowska
- Michał Rokita
- Franek Rokita
- Antoni Rokita
- Reszta zespołu
- Dotychczasowi współpracownicy
- Plany na przyszłość
- Podsumowanie
Świętujemy!
Dzisiaj, dokładnie dzisiaj pracownia k. obchodzi 10 urodziny! Życzenia przyjmujemy wszystkimi możliwymi drogami 🙂
Zdjęcie: Pixel Heart