Geologiczny plac zabaw dla Tatrzańskiego Parku Narodowego! Wyzwanie, radość, obawa czy damy radę. Gdy po raz pierwszy przyjechaliśmy zobaczyć teren na miejscu był śnieg po pas. Zaopatrzeni w fachową literaturę (więcej na ten temat w nagraniu poniżej) zabraliśmy się za projekt. Jego głównym zadaniem miała być edukacja przez zabawę.
Zlodowacenia, zjawiska krasowe, tektonika…
Główny nacisk położyliśmy na geologię Tatr. Staraliśmy się pokazać zlodowacenia (w postaci doliny polodowcowej i głazów narzutowych), różne rodzaje skał i współczesne procesy geologiczne (skalna ścieżka bosych stóp, zabawki wodne i dźwiękowe), zjawiska krasowe (tunel, jaskinia), paleontologię (piaskownica z zakopanymi odlewami amonitów i kości dinozaura, w nawiązaniu do odkryć z Doliny Tymanowej), tektonikę (ruchome równoważnie nawiązujące do płyt tektonicznych).
Odnieśliśmy się również do bliższej współczesności historii miejsca. Mamy więc zabawki wodne nawiązujące do młyna wodnego nad Foluszowym Potokiem, bujaki i rzeźby w kształcie owiec, trawiastą „halę” oraz bacówki, czyli drewniane domki do zabawy. Przez cały plac zabaw przebiega szlak turystyczny w kolorze… różowym. A ponieważ planowany plac zabaw ma znaleźć się w Kuźnicach, skąd wyrusza kolejka na Kasprowy Wierch, nie mogło zabraknąć kolejki linowej do zabawy.
kategoria: publiczny plac zabaw
numer: P.11.030
klient: Tatrzański Park Narodowy
miejsce: Zakopane
czas: 2011
faza: projekt koncepcyjny
więcej: Geologia w Zakopanem, w: “Zieleń Miejska” nr 4/2012
zobacz również: Karkonoski plac zabaw w Jeleniej Górze





