GEOogród zabaw to geologiczny plac zabaw, zaprojektowany dla Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. Poszczególne strefy odpowiadają kolejnym warstwom kuli ziemskiej, a także działającym na skorupę ziemską biosferze, hydrosferze i atmosferze.
Wyprawa do wnętrza Ziemi
Domy, zagrody, zwierzęta gospodarskie, wybrukowana droga – to elementy naszego krajobrazu. Widzimy je codziennie, nie stanowią dla nas zagadki. Nie zastanawiamy się co znajduje się pod nimi czy nad nimi. W jaki sposób to, co je otacza wpływa na nie i w jaki sposób one wpływają na wszystko wokół. Nie myślimy o tym zbyt często, ale jesteśmy częścią Wszechświata. Dziś poznamy jego fragment. Nie wsiądziemy jednak do rakiety, aby wyruszyć w kosmiczną przestrzeń. Obierzemy przeciwny kierunek i spróbujemy dotrzeć do wnętrza Ziemi.
Biosfera – Antroposfera, Fitosfera i Zoosfera
To strefa wejściowa – zaprasza do ogrodu zabaw i tłumaczy ideę. W tej części przyglądamy się temu, co nam najbliższe – działalności człowieka, roślin i zwierząt. Na początek czeka nas krótki przelot „samolotem”, a jednocześnie podróż w czasie. Zaczynamy od zielonego karbonu, czyli gęstej roślinności, głównie paproci. Następnie lecimy wzdłuż niebieskiego triasu, czyli tarasu. Kończymy w białym plejstocenie, gdzie znajdziemy oznaki działalności człowieka. „Lot” tyrolką to również pretekst do rozmowy o samolotach i śladzie węglowym zostawianym przez człowieka. Podest przeznaczony jest głównie dla dzieci najmłodszych. Drewniana nawierzchnia podestu pozwala na zabawę również najmłodszym, jeszcze raczkującym dzieciom. W nawierzchni umieszczone płytki kamienne o różnorodnej fakturze oraz płaskorzeźby lub rysunki wypalone w drewnie, inspirowane skamielinami. Podest na końcu jest pofałdowany, jak dno oceanu, które możemy obserwować w dalszej części GEOsfery. W dalszej części znajdują się domki do zabaw tematycznych (w sklep, dom, szkołę), bujaki oraz rzeźby zwierząt, tym razem gospodarskich.
Hydrosfera
Kolejna strefa to wielka „ścieżka bosych stóp”, a jednocześnie przedstawienie różnych stopni rozdrobnienia skał. Przechodzimy od piasku, przez żwir, otoczaki, a kończymy na większych głazach. Ścieżka przypomina górską rzekę, meandruje między skałami. Pojawiają się na niej elementy nawiązujące do rzeki, a będące jednocześnie dodatkowymi elementami do zabawy – kłody drewna „spławiane” w dół rzeki, labirynt z głazów, przez który dzieci muszą się przecisnąć (szerokości uwzględniają oczywiście również osoby dorosłe, które chciałaby towarzyszyć dzieciom). Na końcu ścieżki znajduje się jama-jaskinia nawiązująca do zjawisk krasowych. Przed jaskinią jest mała ścianka wspinaczkowa. Jeden z głazów połączony jest z pompą. Po uruchomieniu pompy na jego szczycie wytryskuje „źródło”, które następnie spływa po wyprofilowanym w tym celu głazie i wpada do drewnianej rynny. System korytek uzupełniony jest o młynki, tamy i zapadki służące do regulacji strumienia. Na końcu woda wpada do nawierzchni piaskowej.
Atmosfera
To strefa zabaw ruchowych. Młodsze dzieci mogą unieść się nad powierzchnią ziemi przechodząc po kłodach i pieńkach. Na starsze czeka minipark linowy. W tym miejscu znajduje się również zjeżdżalnia i trap do wspinania. Pomiędzy urządzeniami znajduje się sześć wolnostojących słupów, na których umieszczono elementy stacji meteorologicznej. Wśród słupów znajduje się również tuba do rozmów, połączona z tubą znajdującą się w altanie.
Wnętrze Ziemi
W centralnej części znajduje się duża altana, w kształcie kopuły. Dodatkowe zadaszenie sprawia, że miejsce chroni nie tylko przez słońcem, ale i lekkim deszczem. Wewnątrz można umieścić biblioteczkę i ławy lub krąg z pieńków. To miejsce, gdzie można rozpocząć lub zakończyć warsztaty gromadząc grupę i wprowadzając ich w zagadnienia poruszane na placu zabaw lub podsumowując zdobytą wiedzę. Z tego miejsca rodzice mogą obserwować swoje dzieci bawiące się w dowolnej części placu zabaw. Kopuła nawiązuje do eksperymentalnej jednostki badawczej – Biosfera 2. Pod kopułą znajduje się metalowa kulka służąca do wspinania, a także jako element edukacyjny – symbolizuje wewnętrzne jądro Ziemi. Wokół niego jądro zewnętrzne, czyli „płynna” w odczuciu nawierzchnia żwirowa. Przedstawione zostały również płaszcz i skorupa Ziemi w odpowiednich proporcjach.
kategoria: publiczny plac zabaw
numer: P.18.119
klient: Urząd Miejski w Jaworznie
miejsce: Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie
czas: 2018
faza: projekt koncepcyjny
zobacz również: Paleontologiczny Ogród Zabaw

