Pracownia k. najprawdopodobniej nie powstałaby, a już na pewno nie w takim kształcie, gdyby nie pewna wyprawa w góry… W górach spędziłam sporą część dzieciństwa, Michał odkrył je w nieco starszym wieku, Franek przez pierwsze 4 lata życia był 3 razy na Babiej Górze. Góry są dla nas ważne. Dlatego propozycja zaprojektowania placu zabaw inspirowanego górami była po prostu propozycją nie do odrzucenia.
Karkonoskie Tajemnice
Karkonoszy nie znaliśmy wcześniej, dlatego wyjazd na pierwsze spotkanie w sprawie projektu połączyliśmy z rodzinną wycieczką na Śnieżkę oraz zwiedzaniem prywatnego muzeum „Karkonoskie Tajemnice” w Karpaczu. Współpracę zaczęliśmy od warsztatów dla dzieci z jednej z jeleniogórskich szkół. Wiadomo było od początku, że plac zabaw ma mieć charakter edukacyjny i ma wpisywać się w otoczenie, czyli zespół pałacowy Schaffgotschów w Jeleniej Górze-Sobieszowie, gdzie w przyszłości ma znaleźć się Centrum Muzealno-Edukacyjnego i siedziba Karkonoskiego Parku Narodowego. Musieliśmy więc zapoznać się z historią tego miejsca. Jest to jeden z najlepiej przeanalizowanych i przepracowanych projektów.
Karkonosze w wersji mini
Głównym elementem jest kamienna ścieżka-szlak, która prowadzi kolejno przez „przełęcze” i „szczyty” położone na grzbiecie Karkonoszy. Na „Śnieżce” znajduje się „obserwatorium” ze stacją pogodową i lunetami. Na „Równi pod Śnieżką” piaskownica, „Potok Łomniczka” to tor wodny, a na „Śnieżnych Kotłach” możemy zagrać na bębnach. Na każdym szczycie znajdują się „pieczątki” do odrysowania na kartce papieru metodą frotażu. Czasem trzeba odpocząć, są więc „schroniska”, czyli domki do zabawy i ławki. Szlak główny – czerwony, połączony jest z bocznymi – niebieskim i żółtym. Inne atrakcje to kamienna zjeżdżalnia, czyli „stok narciarski” i ścianka wspinaczkowa, ale także wielka gra terenowa, która może toczyć się na całym placu zabaw. Przypomina to trochę grę w węże i drabiny. Zawodnicy poruszają się główną ścieżką, po drodze spotykają trudności, które zmuszają ich do cofnięcia się, ale i skróty, które pozwalają przyspieszyć. Kolejne zadania i instrukcje znajdują się na tabliczkach ścieżki edukacyjnej, zapisane po polsku i po czesku.
Dla wszystkich
Karkonoski Plac Zabaw jest dla nas szczególnie ważny jeszcze z innego powodu. Jest to pierwszy obiekt, w którym od samego początku założyliśmy, że musi być dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku i stopnia sprawności. Dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i tych, którzy mają trudność w poruszaniu się z racji wieku, jak na przykład osoby starsze przychodzące na plac zabaw z wnukami.
Dla Centrum Muzealno-Edukacyjnego zaprojektowaliśmy również ścieżkę historyczną w formie gry terenowej, a do niej zeszyt z zadaniami.
kategoria: publiczny plac zabaw
numer: P.15.084
klient: Karkonoski Park Narodowy
miejsce: Jelenia Góra-Sobieszów
czas: 2015
faza: partycypacja społeczna, projekt koncepcyjny placu zabaw i ścieżki edukacyjnej
zobacz również: Geologiczny plac zabaw w Zakopanem