W dyskusjach o przestrzeni publicznej w Krakowie wielokrotnie poruszany jest problem zbyt małej liczby placów zabaw. Tymczasem w wielu zakątkach miasta można odnaleźć przestrzenie, które są wykorzystywane przez dzieci do zabawy.
Jednym z najciekawszych przykładów jest poforteczne ukształtowanie terenu wokół kopca Krakusa. Takie nieformalne miejsca zabaw mogą być atrakcyjne dla dzieci, mimo że nie znajdziemy na nich typowych sprzętów, takich jak zjeżdżalnie czy karuzele. Paradoksem jest to, że często takie miejsca rozwijają w większym stopniu niż klasyczne place zabaw. Wymagają od dzieci kreatywności, a nie proponują gotowych rozwiązań. Dają możliwość zabaw różnego typu, a nie tylko ruchowych. Rozwijają motorykę mniejszą, wyobraźnię, inteligencję społeczną, a nie tylko, jak większość placów zabaw, motorykę większą.
Celem projektu nie jest przekonanie dzieci, że w tym miejscu mogą się bawić, ale przypomnienie dorosłym o niezwykłym potencjale naturalnych „placów zabaw”.
Projekt „Naturalne place zabaw w Krakowie” został wyróżniony i zrealizowany w ramach konkursu FRESH ZONE, podczas 3. ArtBoom Festival w Krakowie.
kategoria: tymczasowy plac zabaw
numer: P.11.024
klient: Krakowskie Biuro Festiwalowe
miejsce: Kraków-Podgórze i Kraków-Śródmieście
czas: 2011
faza: projekt konkursowy, projekt koncepcyjny, realizacja
współpraca: Piotr Rokita
zdjęcia: pracownia k.
więcej: Place zabaw w centrach miast, w: “Zieleń Miejska” nr 10/2011
zobacz również: Społeczność zabawowa w Krakowie